English French German Italian Japanese Chinese Russian Spanish
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Son Makaleler
Admin
Hakkımızda.!!!

Sitemiz normalde 2002 yılında hayata geçmiş isim hakkı alınmıştır. Fakat gerekli zamanların oluşturulamaması ve maddi Devamı..

Facebook
Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
Eğitim Durumu

1980 yıllarda nüfus yoğunluğu açısından bölgenin elması olan Taşkömürü sayesinde köyümüz ilçenin en büyük köylerinden biri haline gelmiştir. 1990 lı yıllarda Süleyman DEMİREL'in köyümüzden büyük destek verdiği Çaycuma İlçe Başkanı Şükrü TEKİN'in destekleriyle köyümüz ilçede söz sahibi haline gelmiş yöremizde en çok eğitimli insanın bu köyden yetiştiğini görürüz. Bugün çok sayıda üniversite mezunu yine çok sayıda devlet memuru görüyor olmamız, geçmişten gelen bu geleneğin devam ettiğini göstermektedir. Çomranlılıların mesleki yapısını incelediğimizde öğretmenlik mesleğinin ilk sırada gelmesi yine bu geleneğin sonucudur.

2015 yılında oluşan en önemli eksiklik ise köyümüze kazandırılmış olan ilköğretim okulunun çeşitli nedenlerle orta bölümünün Kışla köyüne gitmesi ve dolayısıyla eğitim kalitesinin etkilenmesi olmuştur.

Diğer taraftan geçmiş dönemlerde Çomranlı'nın eğitimli insanları çevrede büyük saygınlık kazanmış iken, günümüzde ekonomik kaygıların ön plana çıkmasının yarattığı dejenerasyonun da etkisiyle, Çomranlı’nın eğitimli insanları gerekli saygınlığı görememekle birlikte çevrelerine de gerekli katkıyı sağlayamamaktadırlar. Bunca eğitimli insan arasında en azından birtakım ortak sorunların çözümü için de maalesef bir işbirliği sağlanamamaktadır.

Bunun en büyük nedeni, nitelikten çok niceliğin ön plana çıkmasıdır. Yani eskiden insanlarımız adam olmak için okurken, şimdi birer meslek sahibi olmak için okuyoruz. Galiba en büyük çelişki burada.

Diğer yandan göç olgusu yani eğitimli insanların köyü terk etmeleri de bu başarısızlıkta çok önemli bir etkendir.